Активний дохід – це, безумовно, добре, але все частіше люди намагаються організувати для себе пасивний постійний дохід. Інвестування – це найкраща можливість отримання додаткового доходу.
У 2023 році в Україні і всьому світі не спостерігалося стабільності, однак дохідність головних фінансових інструментів це не зменшило. Акції ряду компаній зросли у вартості в декілька разів, а гривня продемонструвала дивовижну стійкість. З’явилися нові проєкти та можливості для пересічних громадян отримати швидкий і великий прибуток від інвестування.
Переважна більшість українців вкрай неохоче вкладає свої гроші, адже рівень недовіри до будь-яких фінансових операцій досі залишається високим. Чому варто інвестувати? Гроші повинні працювати. Правильне використання своїх активів дозволить швидко збільшити їх та присвятити свій час відпочинку, освіті та іншим корисним заняттям. Кожна людина має чимало можливостей збільшити свою навіть невисоку суму без зусиль, головне знайти надійний спосіб інвестування та прорахувати можливі ризики.
Економіка не стоїть на місці, а умови війни створюють як нові проблеми, так і нові можливості. Куди інвестувати в Україні в 2024 році, щоб гарантовано отримати прибуток і не втратити гроші?
Види інвестицій
Інвестиційні можливості в Україні різноманітні та досить непогані, попри проведення воєнних дій. Якщо ви початківець і не знаєте як вкласти гроші, куди та які ризики інвестування можуть бути, поговоримо про це детальніше.
Інвестування розрізняють за різними факторами, з якими варто ознайомитись на початку фінансових операцій. Вони диференціюються за:
об’єктом інвестування:
спекулятивні (інвестиції, які ви можете перепродати і заробити на цьому)
фінансові (у фінансові інструменти, наприклад, акції чи облігації)
венчурні (у проєкти, що в майбутньому мають принести дохід, наприклад, стартапи, технології і т.п.)
реальні (у реальні об’єкти: землю, квартири і т.п.)
терміном:
до 12 місяців – короткострокові
1 – 5 років – середньострокові
понад 5 років – довгострокові
рівнем ризику:
мінімальні (консервативні)
помірні
агресивні (високий ризик)
метою:
прямі (внесок безпосередньо в один напрямок)
портфельні (внесок у декілька проєктів)
Варіанти інвестування в Україні
Перш ніж почати вкладати гроші, майбутній інвестор повинен оцінити ситуацію, перспективи і ризики кожного способу, актуального на даний час в Україні. Крім того, спеціалісти рекомендують вкладати гроші одночасно у декілька проектів чи напрямків, адже це зменшує ризик для вас і підвищує ймовірність отримання прибутку.
Завжди перевіряйте інформацію та не жалійте часу на те, щоб дізнатися про проєкт детально, адже ніколи не можна вкладати гроші у те, чого ви не розумієте.
Відтак, розглянемо основні способи інвестування в Україні у 2024 році.
Придбання цінних паперів
Цінні папери (акції, облігації) є популярним способом інвестування. Ви можете купити як цінні папери приватної установи чи фонду, так і державні облігації.
ОВДП (облігації внутрішніх державних позик) – це цінні папери, що випускає держава, вони розміщуються тільки на внутрішньому фондовому ринку. В цьому випадку громадянин може купити державні облігації, а держава виступає гарантом відшкодування їх номінальної вартості та виплати доходу.
На початку 2024 року дохідність ОВДП у гривні становить 16,8% річних, що перевищує очікуваний рівень інфляції, тож цей спосіб є досить прибутковим.
До переваг покупки ОВДП відносять також гарантовані виплати, адже гарантом виступає держава. Однак, вартість таких облігацій досить висока, що робить цей спосіб інвестицій недосяжним для певної категорії громадян.
Інвестування в дорогоцінні метали
Покупка золота та інших дорогоцінних металів і каменів – це практично безпрограшний варіант довгострокового інвестування, адже тільки він гарантує збереження капіталу від інфляції. В 2023 році збільшився попит на золото (його вартість зросла на 13%). Спеціалісти прогнозують що у 2024 році ця тенденція збережеться, адже долар як резервна валюта почав втрачати довіру у всьому світі.
Валютні інвестиції
Це один із класичних варіантів інвестування, добре знайомий всім українцям. Покупка доларів, євро, фунтів, зазвичай залишається вигідним рішенням, однак важливо купувати валюту в момент максимального зниження курсу і продавати в момент його зростання.
Втім, у 2023 році відбулася нестандартна ситуація, коли курс долара на початку року був 40,8 грн, а наприкінці – 38,45 грн.
Набагато вигідніше використовувати валюту на депозиті в банку або інвестувати у державу або бізнес.
Криптовалюта
Криптовалюта стала надзвичайно популярною і це не дивно, адже криптогравці можуть дуже швидко помножити свої активи, вклавши 100$. Проте важливо розуміти, що висока дохідність інвестицій йде пліч-о-пліч з високим ризиком все втратити.
Робота з криптовалютою вимагає розуміння цієї сфери, постійного навчання та банальної вдачі. Висока волатильність ціни на криптовалюту є значним ризиком для інвесторів.
Депозитні вклади
Відкрити депозитний вклад у гривні – це простий спосіб інвестування, що продовжує мати велику популярність завдяки простоті і зрозумілості. У 2023 році гривня стабілізувалася, крім того, значно знизився рівень інфляції, тож гривневі депозити принесли своїм власникам чималий прибуток.
Головне, що ви повинні знати: дохідність депозитів напряму залежить від рівня інфляції. Якщо він не перевищує річний процент, ви отримаєте дохід. На 1 січня 2024 року середня дохідність гривневого депозиту становила 14,2% річних.
Інвестиції в український бізнес
Інвестувати в український бізнес – це патріотично і може бути досить прибутковою справою, якщо обрати правильний проєкт. Людина може відкрити власну справу, або у бізнес-проєкт людини, якій довіряєте.
В цьому варіанті ви будете контролювати свої кошти та можете досягти чималого успіху, якщо ідея буде вдалою. Однак, є ризик, що справа не вигорить і тоді ви можете втратити весь капітал.
Інвестицій у ПІФ
Пайовий інвестиційний фонд (ПІФ), де декілька вкладників мають свою долю прибутку. Це досить затребуваний спосіб інвестувати для початківців, адже в цьому разі він довіряє свої активи брокеру.
Позитивним моментом є те, що поріг входу зазвичай є досить низьким, тобто ви можете почати з 1000 гривень. Однак, треба розуміти, що ви не будете керувати своїми грошима, тож можете втратити їх через чиюсь помилку.
Якщо цей варіант здається вам привабливим, радимо згадати про правило капіталовкладення у різні фінансові інструменти – використайте цей інструмент, але не обмежуйтесь тільки ним. Спеціалісти радять вкладати у ПІФи не більше ніж 10% капіталу.
Інвестиції в житлову та комерційну нерухомість
Інвестиції у житлову та комерційну нерухомість завжди були одним з найменш ризикованих способів, однак воєнний час це змінив. Звісно покупка нерухомості з метою здачі її в оренду або перепродажу завжди були вигідним рішенням, але війна все змінила.
У перший рік війни ринок нерухомості в Україні практично зупинився. На початку 2023 року істотних змін також не відбулося. Однак вже влітку темпи продажів у столиці та західних областях почали зростати.
Наразі інвестиції в нерухомість мають дуже великі ризики, адже ніхто не може гарантувати що завтра у будівлю не прилетить ракета чи збитий «мопед».
Приватні ветеранські облігації (підтримка ветеранів)
Інвестиції в приватні ветеранські облігації почали набувати популярності у останні роки практично одночасно із розвитком ветеранського бізнесу. Це можливість інвестувати в МСБ з гарантією повернення вкладу та стабільним отриманням відсотків за договором.
Інвестувати в облігації ветеранського бізнесу досить вигідно, адже він стрімко розвивається в Україні. Якщо ви шукаєте куди можна інвестувати 1000 грн, це буде непоганим варіантом. Дохідність облігацій становить 6% річних та кожні пів року можете продати свої облігації та повернути гроші, якщо побажаєте.
Пасивне інвестування – оптимальний варіант для початківців, крім того, ви зможете підтримати малий і середній бізнес в Україні, який наразі переживає нелегкі часи.