Зростання попиту на бізнес-кредити в Україні спостерігається поза межами державних програм підтримки, що обумовлено зниженням відсоткових ставок. За даними Національного банку України (НБУ), українські банки вже три квартали поспіль нарощують корпоративне кредитування.
Згідно з пресслужбою НБУ, частка субсидійованих кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» скоротилася до третини працюючого валового портфеля. Водночас корпоративне кредитування активно розвивається: чистий гривневий кредитний портфель бізнесу зріс на 2,9% за квартал та на 7,2% у річному вимірі. Обсяги гривневих позик малих та середніх підприємств (МСП) за рік збільшилися на 15,9%.
Кредитування поза державними програмами продовжує набирати вагу. У І кварталі частка кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» знизилася до третини гривневого портфеля.
Окрім цього, швидкими темпами зростає обсяг чистих роздрібних гривневих кредитів, особливо завдяки картковому кредитуванню двома банками-лідерами. Іпотечне кредитування також пожвавлюється завдяки програмі «єОселя», частка іпотеки досягла 12,4% чистого гривневого роздрібного кредитного портфеля.
Поліпшується і якість кредитного портфеля. У березні річний показник дефолтів зменшився на 0,3 в.п. порівняно із груднем минулого року, а частка непрацюючих кредитів знизилася у всіх групах банків, зокрема за рахунок врегулювання боргів роздрібних позичальників.
Ставки за новими депозитами бізнесу в І кварталі знизилися на 0,7 в.п. до 9,5% річних у відповідь на зміну ключової ставки. Водночас український індекс депозитних ставок населення (UIRD) майже не змінився. Ставки за гривневими бізнес-кредитами знизилися на 1 в.п. до 16,7% річних, а за новими кредитами фізичним особам коливалися на рівні близько 27,5% річних.